Blahopřání Jeho Svatosti dalajlámovi k 90. narozeninám

Jako křesťan a především hledající člověk, se s hlubokou úctou připojuji k těm, kteří dnes vyjadřují vděčnost a blahopřání Jeho Svatosti 14. dalajlámovi k jeho devadesátým narozeninám. V jeho životním příběhu, plném odvahy, soucitu a duchovní hloubky, nacházím velikost, která přesahuje hranice náboženství i kultur. Velikost, která není malostí, ani tzv. "duchovním pupkozřením."
Narodil se 6. července 1935 v chudé rolnické rodině v severním Tibetu. Ve dvou letech byl rozpoznán jako reinkarnace 13. dalajlámy a již jako dítě byl povolán k duchovnímu vedení svého lidu. V šestnácti letech, v době čínské okupace, musel převzít plnou odpovědnost za Tibet – duchovní i světskou. Po útěku do Indie v roce 1959 se stal symbolem nenásilného odporu, duchovního vedení a neochvějné víry v lidskou důstojnost.
Jeho Svatost dalajláma je svědectvím o tom, že duchovní autorita se nerodí z moci, ale z pokory. Že pravé vedení není v ovládání druhých jak to vidíme v církvích ČR, ale v naslouchání a kontemplaci. A že soucit není slabost, ale síla.
Jeho životní dílo – od hlubokého studia buddhistické tradice přes dialog s vědci, teology a politiky až po jeho neúnavnou práci pro mír – je už sama o sobě možností změnit své vlastní uvažování a postoje. V jeho slovech o vnitřním klidu, odpovědnosti za druhé a síle laskavosti slyším ozvěnu Ježíšova evangelia. V jeho postoji k utrpení a nenásilí vidím paralelu s Kristovým křížem.
Duchovní cesta není útěkem pryč, ostrakizací a stavěním barikád a neprostupných hranic, ale hlubokým ponořením do obyčejnosti, lidskosti a solidarity – s otevřeným srdcem, bdělou myslí a ochotou nést bolest druhých. V tom je jeho poselství univerzální a nadčasové.
Kéž je jeho život i nadále požehnáním pro svět. Kéž jeho hlas soucitu, moudrosti a pokoje zaznívá i v dalších generacích. A kéž i my, každý ve své víře a cestě, přispíváme k tomu, aby svět byl místem, kde se pravda a milosrdenství setkávají.
S úctou a vděčností,
ThDr. Filip Štojdl