Enneagram

Před lety jsem dostal knížku od františkána Richarda Rohra a evangelického teologa Andrease Eberta "ENNEAGRAM - DEVĚT TVÁŘÍ DUŠE".
Na jednom křesťanském webu před enneagramem silně varoval jakýsi pochmurný kněz a označoval jej jako těžký okultismus. To je pro mou povahu přímo pozvánka.
Hned jsem vytáhl z knihovny onen vánoční dárek, a pustil se do četby. Původ enneagramu pochází z tradice perského súfismu. Jako takový nabízí pohled - jakési zrcadlo duše.
Když jsem se pomocí této knížky dozvěděl něco víc o svém enneagramovém typu, tak jsem byl ve skutečnosti velmi naštvaný a zklamaný. Žádná jednička, nebo dvojka, jak bych si přál, ale čtyřka. Melancholický romantik, ale také člověk, který se pořád dívá na ostatní, porovnává se s nimi a dokonce jim závidí. Nicméně enneagram nabízí také způsob, jak stínovou stránku své existence přijmout a transformovat.
Ti, kteří se enneagramu bojí, nebo jej dokonce zavrhují, by měli promyslet, jestli z logiky věci mohou nadále užívat kalhot nebo hrnků na kafe, protože ani jejich původ rozhodně není křesťanský.
...
psáno pro anketu týdeníku CČSH Český zápas