Nešiřme strach pomocí falešných zpráv

21.03.2020

Včera mi do zpráv přišlo několik zpráv od "důvěryhodných" zdrojů. Týká se to strachu z nedostatku. V mnoha oblastech vládne zmatek (což je typické pro krizovou situaci), ale teď vážně musí jít stranou politické, náboženské nebo jiné preference. Proto děkuji všem z Krizového štábu, že mají odvahu dělat těžká rozhodnutí a brát za ně zodpovědnost. Chci velmi ocenit tuto odvahu.
Je klidně možné, že bude nutné přijmout i další opatření. Je dobré udělat vše, co je v našich silách. Pokud to bude nutné a pomůže to v boji s nákazou, tak proč ne. Osobně se domnívám, že Česká republika v těchto opatřeních patří k těm bezpečnějším zemím v Evropě.
Moc prosím než se rozhodnete poslat svým přátelům nějakou zprávu, ověřte si ji. Šířit fake news znamená jen dál prohlubovat krizi a způsobovat skutečný nedostatek (některé potraviny, léky v lékárnách). Nakupte si tolik jídla, kolik opravdu potřebujete. Kupte si léky, které doopravdy potřebujete. Pak bude dost pro všechny.
Stejná prosba však platí i vůči politikům. Mnoho lidí se strachem nakazilo právě od vás! Pokud nejste schopni lidi povzbudit, spojovat, pravdivě informovat a dodávat lidem odvahu, raději zůstaňte doma. Pokud chcete dělat předvolební kampaň, jděte od toho a nepřekážejte. Na tohle opravdu není čas a místo.
Těžké dny ještě přijdou, ruku k dílu bude muset přidat každý z nás. A můžem už teď. Například pečlivě vybírat informace, které pošleme dál. To, že máme strach je přirozené. Naprosto v pořádku. Ale není v pořádku nechat se strachem ovládat. Ať je rouška na ústech i symbolem toho, že máme vážit každé slovo. Ať je to prosím slovo o naději a pomoci!
>>>
#stopfakenews #prayforword