O naslouchání

Starec Paisios z Hory Athos
Starec Paisios z Hory Athos

Stalo se vám také, že někdo zavolal, zeptal se na něco a ještě před dokončením odpovědi, vám ten druhý sdělil co o celé věci soudí? Jakoby to nebyla otázka, ale jen příležitost. Stalo se mi to právě včera. Nejdřív mě to strašně naštvalo. Ještě večer jsem se tomu ale musel zasmát. Vždyť to dělám taky. A nejen v rozhovoru s druhými lidmi, ale i při čtení, v nerpělivosti sama se sebou a především s Bohem. Netrpělivost a neochota si udělat čas a naslouchat. Dnes brzo ráno po modlitbě jsem se začetl do slov athosského starce Paisia:

"Dnes kolem sebe pozoruji, že když se někdo zeptá na ty nejsložitější problémy, ještě před tím, než stihne položit otázku, už ho přerušujeme a přicházíme se svými závěry. To znamená, že nejenže nežádáme Boží osvícení, ale neposloucháme ani rozum, který nám Bůh daroval. Naopak, hned a bez váhání důvěřujeme a souhlasíme se vším, co nám přináší naše myšlenka, a často má takovéto naše chování zhoubné následky."

Ať je v našem dni vždycky alespoň chvilka ticha pro modlitbu a naslouchání Bohu. Naše závěry zjevně nestačí. Pokoj a dobro.