Oficiální vyjádření podpory PRAGU PRIDE 2025
Veřejné prohlášení Filipa Štojdla k veřejné debatě o Prague Pride 2025
V posledních letech jsme svědky hluboké proměny veřejného prostoru. Téma lidské identity, sexuality a rovnosti práv se stalo nejen politickým, ale i duchovním tématem. V této souvislosti zazněla i slova o "totalitě homosexuálů" a "světonázorovém nátlaku", která vyvolala silné emoce a rozdělení. Jako biskup a kněz cítím povinnost se k této debatě vyjádřit z pozice svědomí!
Svoboda není ohrožena přijetím druhého
Ježíš nikdy nemluvil o "ideologii" těch, které společnost odmítala. Mluvil o milosrdenství, pravdě a svobodě. Řekl:
"Poznáte pravdu a pravda vás učiní svobodnými."
(Jan 8,32)
Svoboda není ohrožena tím, že přijímáme druhé v jejich jinakosti. Je ohrožena tehdy, když strach a předsudky začnou určovat, kdo smí být slyšen a kdo ne.
Církev nemá být hlasem strachu, ale hlasem rozlišování
Rozumím obavám některých věřících, že se svět mění rychleji, než jsme schopni chápat. Ale strach není duchovní dar. Apoštol Pavel píše:
"Nedostal jste ducha strachu, ale ducha síly, lásky a rozvahy."
(2 Tim 1,7)
Křesťanská odpověď na změny ve společnosti nemá být výkřikem hrůzy, ale pozváním k hlubšímu rozlišování. Jak připomíná teolog Tomáš Halík, "reakce plné emocionální pěny" nejsou cestou k pravdě, ale k dalšímu rozdělení.
Pravda se nebojí dialogu
Pokud věříme, že Kristus je Pravda, pak se nemusíme bát otevřeného a poctivého dialogu s těmi, kdo žijí jinak než my. Nemusíme souhlasit se vším, ale máme povinnost naslouchat, chápat a milovat.
Jako kněz odmítám jazyk, který démonizuje menšiny, ať už sexuální, náboženské nebo světonázorové. Odmítám představu, že přijetí druhého je ohrožením mé víry. A odmítám, aby církev byla vnímána jako místo strachu místo naděje.
Církev má být prostorem, kde se i ten nejzranitelnější člověk může nadechnout.
S pokorou a vírou,
Filip Štojdl