Pod povrchem

08.01.2023

Na počátku bylo Slovo a to Slovo bylo u Boha a to Slovo byl Bůh. . . . 

Všechno vzniklo skrze něj a bez něj nevzniklo nic. -Jan 1,1.3

Nejprve mne napadla otázka, kde je onen povrch? Kde leží. Když zaryju do země rýč, ocitnu se na opět povrchu, dokonce jsme povrch sám vlastně stvořil. S otázkou, co je pod povrchem, se nemůžeme vyrovnat dřív, než zjistíme, kde se povrch ocitá a kudy k němu vede cesta.

Pod povrchem míním tedy ve svém textu více filosoficky. Objevit ono "pod povrchem" by totiž znamenalo využít veškerou moudrost vesmíru, který by se i tak rozdrobeně pohyboval něčím větším, než je on sám.

Pod povrchem moudrosti je vtělení, jež je počátkem zrození dávno před zrozením Ježíše, stejně jako je hlína pod povrchem trávy. Richard Rohr se ptá: "Co měl Bůh v těch prvních okamžicích stvoření za lubem? Byl Bůh před počátkem vesmíru zcela neviditelný, nebo vůbec existuje něco jako "předtím"? Proč Bůh vůbec tvořil? Jaký byl Boží záměr při stvoření (vnějšího a povrchního?) Je samotný vesmír věčný, nebo je vesmír stvořením v čase, jak ho známe - podobně jako sám Ježíš?

Paul Tillich říká, že člověk je odsouzen žít stále na povrchu. Bude-li kopat jámu jakkoliv hlubokou, bude stále na povrchu. A tak onou hlubinou je, zdá se, on sám. Je hlubinou Boží, jeho vlastní podstatou.  

Pane dej ať nežijeme na povrchu věcí, a můžeme se ponořit do hloubky lásky.