Podobenství o klíčích od bytu

Čemu se podobá Boží království a k čemu ho přirovnám? Boží království je jako klíče od bytu. Jednoho dne dal Král svému příteli klíče od nového bytu a také dost peněz na všechno potřebné. Řekl mu ať jej zařídí nábytkem, vyzdobí ho a ubytuje v něm co nejvíce lidí. Tu si přítel vzal klíče a odešel splnit svůj úkol. Dlouho mu trvalo, než ten byt našel. Byl v posledním patře vysokého domu. Přítel tedy začal. Nakoupil nábytek, zařídil každý detail, a když byl hotový začal zvát různé lidi, aby do toho bytu přišli. Lidem bylo v tom bytě moc dobře, protože věděli, že je to dar od Krále. Někteří z nich se tam usadili natrvalo, jiné se vraceli, aby znovu načerpali síly.

Po čase se zmocnil přítele pocit, že lidé mu nejsou dost vděční, za to co udělal. Dokonce se v duchu zlobil i na Krále, kterému všichni děkovali, ale na toho, který všechno zařídil, zapomínali. A tak si svolal obyvatele toho bytu a řekl, že kdykoliv ho potkají mají se mu poklonit. Kdo to neudělá, prostě "poletí". A tak se také stalo. Za chvíli už v bytě bylo jen pár lidí, a jednoho dne, v něm zůstal přítel sám. Řekl si, "nevadí mi to, alespoň mám klid. půjdu si koupit dobré víno a večer to oslavím." Když se vracel, tak u vchodových dveří zjistil, že si zabouchl dveře a klíče leží na ledničce v chodbě. Pomyslel si tedy. "Kdybych nevyhodil ty lidi, tak by mi mohli otevřít zevnitř, a tu lahev vína, bychom vypili společně."

V tu chvíli se otevřely dveře bytu naproti, a v nich stál Král, a za ním všichni ti vyhození lidé. Mávali a poskakovali radostí, že vidí přítele toho Krále, a volali pojď k nám, je tu místo i pro tebe.