Ponoř se!

Nedávno jsem měl sen. Přišel jsem ke "Káčátku". Je to rybník nedaleko obce Horosedly, pár kilomietrů od Mirovic. Chodím sem docela často. Malý rybníček, na kterém chovají místní lidé kachny. Tak tedy, stál jsem na břehu a hleděl směrem k ostrůvku uprostřed. 

Na ostrově stál zarostlý šlachovitý chlap. Bylo hned jasné o koho jde. Jan Křtitel. Pokynul rukou. Zjevně chtěl, abych vstoupil do vody. Vzhledem k tomu, že to byl jeden z těch teplých dní, jako jsou právě ty poslední, uposlechl jsem. Fascinován zjevem proroka, jsem neřešil nic. Ani to, že nedaleko Mirovic "úřaduje" Ježíšův bratranec, ani to, co mám právě na sobě. Vstoupil jsem. Když jsem stál po pás ve vodě, uvědomil jsem si dvě docela obyčejné věci. V levé kapse mám mobil, a v zadní kapse peněženku. Jan pomalu došel až ke mně. Vzal mě kolem ramen a řekl: "ponoř se!". Strach o mobil a peněženku mi ale bránil. Nakonec doslova zařval "když v něj věříš, tak se už konečně ponoř." Voda se zavřela nad mou havou. Už  nebylo cesty zpět. 

Ráno při sprchování jsem si na to vše vzpomněl. Došlo mi jak nahému tělu nezálží na tom, že na něj dopadá voda, ale jak oblečení a vlastnictví člověka mění. Utopit šaty, mobil, peníze, tedy vše na čem si tolik zakládáme? Křest má mnoho podob. Jednou z nich je odvaha vzdát se věcí, na kterých tolik lpíme. A když o tom nechceme uvažovat v bědolosti, sny si už svou cestu najdou.

---

peněženka - doklady, totožnost, jméno

peněženka - peníze, moc, soběstačnost, ovládání

mobil - kontakty, spojení, přátelé, totožnost