Posvětit tento den

05.02.2020

Psal jsi, že nevíš, co se vší tou bolestí. Že se to na tebe řítí ve vlnách a zdá se ti, jakoby žádný Bůh nebyl. Povím ti, že jsem to roky vnímal podobně. Chtěl jsem se stát knězem a změnit svět. Krom toho, že jsem se musel změnit sám, ani dnes nevím odkud a proč utrpení existuje. Tolkienovsky řečeno, v našich silách není odstranit utrpení, ani vykořenit všechna zla světa. Ačkoli si všichni přejeme a doufáme, že "naše" víra (náboženství, přesvědčení, technika, umění, znalosti, zkušenosti, doplň sám) nám v tom pomohou. 

Když jsem jako začínající kněz potkal ženu, které právě zemřel syn, došlo mi, že nemůžu vlastně "nic." Že nic, co nás na fakultě učili tady neuplatním. Mlčel jsem a nevěděl si rady. 

Smyslem naší práce není odstranit utrpení. My můžeme jenom pomáhat, aby slzy byly svaté, jak někde píše Mello. My nejsme chirurgové provádějící lobotomii, abychom odstranili bolest vzpomínek, ani operatéři vyřezávající slzné kanálky, aby už nikdo neplakal.  

Můžeš si myslet, že svět je plný zla, násilí a nespravedlnosti. Ale můžeš také každý den posvětit. Můžeš posvěcovat a každý den o trochu víc tentýž svět milovat. Můžeš jej naplňovat modlitbou a požehnáním, místo abys byl třeba soudcem (byť sebe sama). Naši hinduističtí přátelé se modlí takto: "Vše, co jest v tomto světě - budiž zahaleno Bohem." To se mi strašně moc líbí. Je to krásná modlitba.

Doprovázet druhého člověka, plakat s ním a posvěcovat jeho slzy, je cesta na celý život. Vybral sis tu těžší cestu. Ale nejsi sám a Ježíš je stále s Tebou.

(z dopisů)