Prohlášení biskupa ke vzniku vlády

Prohlášení biskupa ke vzniku vlády podpořené komunistickou stranou

Sestry a bratři, přátelé, občané!

Děkuji vám všem, kteří nesouhlasíte se vznikem vlády odkázané na podporu komunistické strany, jejíž historie je popsána lidskou krví a mrzačením svědomí. Komunisté jsou zpět a všichni vědí, že na jejich návratu k moci se přímo podílejí prezident Miloš Zeman, hnutí Andreje Babiše, strana Tomia Okamury a bohužel i nejstarší česká politická strana - sociální demokracie. Toleranční patent, nebo jak tomuto způsobu vládnutí budou říkat, je výsměchem obětem rudé totality a otevírá cestu k novému pronásledování svobodných lidí.

Zdanění finančních náhrad církvím je jen drobnou ukázkou toho, že vládě a jejím podporovatelům nevadí ani tak islámský fundamentalismus, jako spíše křesťanská víra. Musíme s tím počítat. Věřím, že to zvládneme. Naše sestry a naši bratři na Východě umírají, nám vezmou zatím jen peníze.

Také se hodně mluví o vlastenectví a národní identitě. K tomu opět jen stručně: komunisté naši vlast zrazovali od počátku své existence. Vlastenectví není přece protektorát Moskvy, nebo kohokoliv jiného. Komunisté si berou do úst Jana Husa, přitom na jejich "kontě" jsou statisíce umlčených. Berou si do úst oběti nacismu, ale hned po válce převzali metody, aparát i "nejlepší" agenty gestapa. A lidi, které fašistická mašinerie nestačila zavraždit, zavraždili oni. Takoví to jsou vlastenci. A tito soudruzi neschopní sebereflexe a lítosti, ochotní vydírat a hrát na nejnižší lidské pudy, budou ode dneška spoluvládnout této zemi.

Přeji nám hodně odvahy a víry, neboť naše babičky a dědové zvládli mnohem horší zla. Jak to krásné vyjádřil Komenský: "Věřím i já Bohu, že po přejití vichřic hněvu, hříchy našimi na hlavy naše uvedeného, vláda věcí tvých k tobě se zase navrátí, ó lide český!"

S Boží pomocí se toho dožijeme, nebo alespoň obstojíme ve víře a před vlastním svědomím.

ThDr. Filip Michael Štojdl,
plzeňský biskup Církve československé husitské

v Mirovicích dne 12. 7. L. P. 2018