Slzy věcí – Richard Rohr a proroci dneška
Už pár dní si čtu v této knížce. Richard zde vyslovuje nahlas to, co už dávno cítím uvnitř. To, co schází tisícům "duchovních" průvodců současnosti (terapeutům, psychiatrům, učitelům a především kněžím). Oficielní "církevní" nabídka se dnes zúžila na obhajobu něčeho, co Ježíš označil za zlo. Tím myslím veškeré ty finanční machinace a další. Mnoho z mých kolegů se nechalo snadno koupit za to, že jim jejich nadřízení vydávají knihy, které by se běžně ani neprodaly, ani nemají potřebnou literární úroveň. Jiní se zase usadili "doma" v televizních show a žijí svůj "celebrity life". Tato hnisavá nákaza je nejen zhoubná, ale zničující. Proto bych moc rád na této knize podtrhl jednu velmi podstatnou zkušenost. A tou jsou proroci dneška. Ať jím byl papež František, tibetský Dalajlama nebo je to právě (a pro mne nejvíce) františkán Richard Rohr.
Ve svém jádru je kniha Slzy věcí výzvou lidem, aby znovuobjevili prorocké myšlení reagující na svět. Rohr píše: "Jakmile ztratíme prorockou analýzu, většina zla bude popřena, zamaskována nebo skryta mezi pravidly a rituály náboženství a samotného zákona". Každá kapitola se zaměřuje na jednoho nebo dva proroky a jejich prorockou cestu. Tvrdí, že prorocká cesta se skládá ze tří směrů: od hněvu k smutku a k naději. "Všichni proroci začínali s hněvem, nebo dokonce vztekem, na všechny správné věci: nespravedlnost, útlak, podvod, zneužívání peněz, moci, dokonce i samotné náboženství. Ale s výjimkou jen několika výjimek (Nahum a Obadiáš, kteří zůstali rozzlobení) se tam nezastavili". Rohr dále uvádí, že doufá, že se mu podaří objasnit rozdíly mezi nezbytným hněvem a konečným cílem, kdy proroci projevují, že jsou okouzleni krásou reality, a zároveň čelí nespravedlnosti.
Jak žít soucitně v době, kdy svět hoří? Co dělat s vlastním zklamáním, hněvem a pocitem bezmoci tváří v tvář nespravedlnosti?
V knize The Tears of Things se Richard Rohr obrací k hlasům starozákonních proroků – těm méně čteným, ale o to naléhavějším. Ukazuje, že jejich cesta od hněvu přes zármutek až k soucitu není jen dávnou historií, ale živou mapou pro naši současnost. Rohr tomu říká "posvátná kritika" – způsob, jak čelit zlu a nespravedlnosti bez cynismu, ale s hlubokým vědomím propojenosti všeho živého a přítomnosti božské lásky.
Tato kniha není jen teologickým komentářem. Je osobní, lidská a pastorační. Vdechuje nový život staré moudrosti a nabízí cestu těm, kdo hledají, jak žít s otevřeným srdcem v raněném světě.