Součást

Fascinující svět umění nabízí obrazy, které svou technikou a formou ukazují k něčemu hlubšímu. I proto je tento svět tak úzce spojený se světem náboženství. V byzantských chrámech, ve starobylých synagogách, v maurských mešitách, stejně jako v buddhistických klášterech daleko na východě, nacházíme umění, které využívá mnohosti k vytváření obrazu celistvosti. Slavný zvěrokruh v Sepphorské synagoze, podobně jako mandala, kterou vytvářejí tibetští mniši, vytváří tvary, barvy a obrazy pomocí drobných kousíčků (kamenů, kameniny, skla či zrnek písku). 

Většina z nás obdivuje nádheru celku. Dokážeme ocenit trpělivou a jemnou práci mistrů, kteří na těchto dílech pracovali. To ale nemusí být všechno.

Mozaika v Sepphoře
Mozaika v Sepphoře

V duchovních tradicích všech světových náboženství najdeme "opus musivum", jak se překládá slovo "mozaika", dílo odrážející princip stvoření. Každý z nás je totiž kousíčkem velké mozaiky života. Bez jednoho dílku není možné položit tisíce dalších a naopak. 

Před Bohem je malé vždy základem velkého (vzpomeňte na víru malou jako hořčičné zrníčko). Co se jeví jako bezvýznamené je nenahraditelné. Ježíš říká, abychom byli jako děti. Jak se komunita dokáže postarat o nejslabšího, tak silná je ona sama. 

Tak jako tak, když nikdo nevezme malý kamínek do ruky a nezasadí ho na to správné místo, nic se nestane. Malé zůstane jen malé. Když ale budeme dělat malé věci s velkou láskou, pak to bude právě Bůh, který bude tvořit (hrát si s námi a my s ním). To ale můžeme jenom společně.

Vytváření mandaly buddhistickými mnichy
Vytváření mandaly buddhistickými mnichy