Volební výsledek

Volby skončily. Pogratulujme vítězům, kterým není zcela jistě jen Miloš Zeman, ale i jeho voliči, tedy všem 2 853 390 lidem. Mají jiný názor, přišli volit, a byli přesvědčeni o tom, že volí správně. Dnes tedy mají svého prezidenta, mohou slavit, mohou se radovat a menší část z nich se jistě může těšit i na odměny za věrnost. 

Menšině z nás byla položena jednoduchá otázka: "Vzdáš se, i když si většina myslí něco jiného?". Pokud to někteří z voličů ostatních kandidátů nepostřehli, tak dnes už si mohou být jisti. V naší zemi již dlouhou dobu platí, že urážka je víc než věcný argument, lež je efektivnější než pravda a zneužívání moci, zastrašování a vydírání nejsnažším způsobem jak vládnout a ovládat. 

I proto je na místě poděkovat Jiřímu Drahošovi a celému jeho týmu, za to, že se pokusili o změnu, která by byla příslibem jiných hodnot. Prohra ve volbách, však není prohra tohoto úsilí o změnu.

Letos si připomeneme tragickou smrt Martina Luthera Kinga. Před padesáti roky byl zavražděn, protože se nechtěl vzdát a stále mluvil a jednal - nahlas a svobodně. Patřil k menšině a přesto si uchoval svou vnitřní integritu. Mezi nejznámější výroky tohoto muže patří: "Přichází čas, kdy mlčení je zradou."

V časech, kdy pomluvy a lži mají navrch, protože mají více peněz, více moci, médií a nadvlády, právě v těch časech, je mlčení hanbou nás všech. Rezignací dáváme najevo, že svět svobodných lidí opouštíme a kráčíme do světa, kde rozhoduje tvrdá ruka diktátora, a jiný názor je zločinem hodným vězení. Naopak platí, že každým narovnáním se, skutkem naděje, obejmutím a a úsměvem navzdory, ukazujeme, že lidskost a svoboda není naprodej a nedá se zničit.

"Vykročte ve víře. Nemusíte vidět celé schodiště, jen udělejte první krok." Slovy Martina Luthera Kinga uzavírám tuto poznámku a přeji nám všem hodně radosti a síly do dalších dnů.

Děkuji.