We remember

Jméno věčné dám jim,
kteréž nebude vyhlazeno.
Iz 56:5
>>><<<
Kdysi jsem procházel po pláni v Březince. Je dobře si připomínat místa, která byla osvobozena od bestiality, jakkoliv to bolí.
Je však dobře si připomenout, že tahle místa existovala, protože dlouhé roky nikdo nechtěl uvěřit v to, že by holocaust byl vůbec myslitelný.
O utrpení milionů lidí (Židů, homosexuálů, Romů, duševně i tělesně handicapovaných a dalších), se opravdu dá jenom mlčet, jak napsal Aharon Appelfeld. Ale o plížívém kříšení démonů nacismu, vyvolávání nenávisti, rostoucím antisemitismu, popírání zločinů totalit dvacátého století, by se mluvit a psát mělo.
Proto velmi děkuji za výzvu spisovatelů a historiků, pod níž je podepsán Milan Kundera, Adam Michnik nebo Salman Rushdie.
Ti, kteří dnes vyzývají ke "konečnému řešení se sjednocenou Evropou," dřív nebo později stvoří někoho jako byl Adolf Eichmann. Zcela jistě se jim to podaří, pokud budou mít k dispozici dav, který nebude chtít nic vědět, jen to, že "nepřítel" je zničen.
Připojuji se k prosbě Jiřího Fišera, muže, který přežil Osvětimský vyhlazovací tábor. Na závěr jeho letošního vystoupení v Senátu řekl (zdroj FZO):
"Přál bych si, aby se již nikdy neopakovaly hrůzy nacizmu a násilí. Proto Vás všechny prosím, abyste nemlčeli a v zárodku odhalovali všechny projevy intolerance, antisemitismu, rasové nenávisti i omezování svobody a to nejen v naší zemi, ale všude na světě."
...
#FightForEurope #weremember